A napelemek egyre népszerűbb energiaforrásokká váltak mind ipari, mind lakossági környezetben az utóbbi években Magyarországon, hiszen tiszta, megújuló energiát biztosítanak a vállalkozások számára egyaránt. Azonban ahhoz, hogy hatékonyan működhessen, elengedhetetlen a napelem tisztítása, rendszeres karbantartása.
Ez nem csupán esztétikai szempontból fontos – a teljesítmény és a hosszú élettartam szempontjából is meghatározó tényező, éppen ezért fontos hogy rendszeresen és szakszerűen végezzék el, ahogy azt a SZANA SOLAR CLEANING szakértő munkatársai is teszik.
Csökkenő hatékonyság
Azzal talán senkinek sem árulunk el újdonságot, hogy a napelem működéséhez napfény kell, a napsugaraknak pedig ehhez akadályoztatás nélkül el kell tudni nyelődni a panelek felületén keresztül.
Viszont a napelemes rendszerek nemcsak a napsugarakkal kerülnek közvetlen kapcsolatba működésük során, hanem különféle szennyeződésekkel is. Por, pollen, madárürülék, korom vagy levelek is rárakódhatnak a panelekre, amelyek megakadályozzák a fény hatékony elnyelését.
Egy enyhén szennyezett napelem is akár 10-20 százalékkal kevesebb energiát termelhet, ami hosszú távon jelentős veszteséget jelent, főleg ha azt nézzük, hogy ez a hatékonyság-csökkenés némi gondossággal könnyedén elkerülhető lehetne.
A professzionális napelemtisztítás menete
Professzionális napelemtisztító szolgáltatásaink során a panelek épségének tökéletes figyelembevételével tevékenykedünk, minek eredményeként kíméletes, mégis hatékony tisztítást érünk el.
Sokan laikusként magukban is nekivágnak a napelemek tisztításának, de ez könnyen rosszul sülhet el, mivel a művelet egyszerűnek tűnik, de több csapdát is magában rejt. Az elsődleges probléma a biztonsági kockázat, hiszen a tetőn elhelyezett napelemeket biztonsággal csak megfelelő védőfelszereléssel ellátva lehet megközelíteni.
A másik sarkalatos pont a víz, hiszen vannak, akik hálózati vízzel állnak neki a műveletnek, ami sok helyen kemény, így vízkőlerakódást hagy maga után, ami már önmagában is hatékonyságrontó tényezőnek minősül. A tisztításnak kizárólag ioncserélt, maximum semleges vegyszerrel dúsított vegyszerrel érdemes nekiállni, hogy a felület semmiképpen se károsodjon. Fontos a víz nyomása is: a magasnyomású készülékek használata kerülendő, hiszen kárt tehetnek a felületben.
Milyen gyakran kell tisztítani a napelemeket?
A napelem tisztításának ajánlott gyakorisága nagymértékben függ a környezeti adottságoktól. Városi közegben a por és a légszennyezés okozhat problémát, vagy éppen a lehulló levelek, illetve a madárürülék fedheti be a paneleket, rontva az energiatermelés hatékonyságát. Mezőgazdasági területek közelében a por- és a pollenszennyezés jelenthet gondot.
A takarítás gyakoriságának megállapításakor a szennyezési forrásokat együttesen kell vizsgálni. Az évi egy takarítás minden esetben indokolt lehet, de ez a szám szennyezett területek esetében felmehet akár évi négyre is.
Nagyon fontos, hogy a tisztítást erre felkészült, megfelelő felszereléssel és tapasztalattal rendelkező szakember végezze, mert csak így biztosítható a rendszer hatékonysága, hosszú távú zavartalan működése.
Amennyiben kérdése van a napelemtisztítás szolgáltatásunkkal és az ehhez kapcsolódó kiegészítő tevékenységeinkkel kapcsolatban, keresse bátran munkatársainkat!