A napelemek takarítása nem túl gyakori téma, mivel amikor megújuló energiáról, azon belül is a napenergiáról van szó, sokan hajlamosak úgy gondolni rá, mint egy végtelen, gondozást nem igénylő energiaforrásra.
Ez részben igaz is, a nap fénye emberi távlatok szerint szinte a végtelenségig megbízhatóan érkezik a földre, viszont a hasznosításához eszközökre van szükség, amik bár hosszan és megbízhatóan képesek működni, magukra mégsem hagyhatjuk őket.
Ha azt szeretnénk, hogy ezek a rendszerek hosszú élettartamúak legyenek és maximális hatékonysággal működjenek, elengedhetetlen a megfelelő karbantartásuk, amihez az alábbiakban elmondjuk, miért érdemes a Szana Solar Cleaning szakembereit hívni.
Milyen szennyeződések érhetik a napelemeket?
A napelemeket a funkciójuknak köszönhetően mindenképpen a szabadban kell elhelyezni, amiből következően ki vannak téve különféle környezeti hatásoknak. A leggyakoribb szennyeződések közé tartoznak a különféle virágporok, melyek főként a tavaszi-nyári időszakban halmozódhatnak fel, különösen mezőgazdasági vagy természeti környezet közvetlen közelében.
Szintén gyakori probléma a madárürülék, ami amellet, hogy esztétikai problémát jelent, a napelem teljesítményét is drasztikusan csökkentheti a cellák beárnyékolásával. Ahol a panelek környékén fák is vannak, a lehulló levelek is gondot okozhatnak, hiszen esős őszi időben például, amikor a levélhullás is időszerű, könnyen megtapadnak és árnyékolnak, sőt, bomlás közben akár a felületet védő rétegben is kárt okozhatnak.
Városi, ipari közegben a korom is gondot jelenthet, hiszen a közlekedés illetve az ipar melléktermékei a levegőből könnyedén lerakódhatnak a napelemek felületén. A dőlésszög miatt a hó és jégmaradványok is eltakarhatják a napelemek felületét.
A fent felsorolt szennyeződések nemcsak az energiahozamot csökkenthetik, hanem hosszú távon a panelek élettartamát is megrövidíthetik, ha nem kerülnek időben eltávolításra.
Milyen gyakran és hogyan kell takarítani?
A napelemek szükséges takarítását nagyban meghatározzák a környezeti adottságok. Fő szabályként kimondható, hogy az évi egy-kétszeri takarítás az ideális, de ha van valamilyen szennyező forrás, akkor gyakoribb ápolás is indokolt lehet. A szakszerű takarításhoz számos szempontot figyelembe kell venni, ezért is jobb, ha igénybe veszi szakértő szolgáltatásainkat. Először is lágy víz szükséges, mivel a vízkő szintén hatékonyság romboló lerakódást képez a felületen, többet árt, mint használ.
Speciális tisztítóeszközök is kellenek, hiszen a durva kefék, dörzsis szivacsok karcolást, sérülést okoznak. A tisztítószerek között is figyelmesen kell válogatni, a legjobb, ha direkt erre a célra kifejlesztett szereket használ. Oda kell figyelni a hőmérsékletre is, mivel a felhevült felület hideg vízzel találkozva megrepedhet.
És akkor a rendszer biztonsága mellett szükséges szót emelni a személyi biztonságról is, hiszen sok esetben a paneleket a tetőn, nehezen elérhető helyeken helyezik el, megközelítésük védőfelszerelés és szakértelem nélkül igencsak balesetveszélyes.
A szakszerűtlen takarítás következményei
A hozzá nem értő takarítás számos káros következménnyel járhat, hiszen az elemek könnyen megsérülhetnek, a nem megfelő eszközök, vegyszerek, vagy akár a túl nagy nyomás tönkre teheti a paneleket.
A nem megfelelő takarítás akár garanciavesztést is vonhat maga után, ezért inkább keressen minket, hogy a karbantartás tényleg napelemei hasznára váljon!