A napelemek karbantartása egyre több háztartás, vállalkozás számára válik aktuálissá, hiszen ennek a megújuló energiaforrásnak egyre nagyobb szerep jut mind a lakosság, mind a gazdasági szereplők energiaellátásában.
A zöld forradalom egyik fontos zászlóvivőiként nemcsak a fenntarthatósági szempontok teljesüléséhez járulnak hozzá, hanem komoly megtakarításra is lehetőséget biztosítanak.
A SZANA SOLAR CLEANING tudja: ahhoz, hogy a napelemes rendszerek a lehető legnagyobb hatékonysággal működhessenek, rendszeres és szakszerű karbantartásra, tisztításra van szükség. Akár csak az autónk vagy a kertünk, a napelemeink is megérdemlik a gondoskodást, főleg mert a teljesítményüket közvetlenül meghatározza az állapotuk, tisztaságuk.
Miért fontos a napelemek karbantartása?
A napelemek nap mint nap ki vannak téve az időjárás viszontagságainak: napsütés, eső, hó, szél, fagy és por egyaránt éri őket. Bár a gyártók úgy tervezik a paneleket, hogy ellenálljanak ezeknek a hatásoknak, a hosszú távú teljesítmény megőrzése érdekében mégis érdemes figyelmet fordítani az ápolásukra.
Az egyik leggyakoribb probléma a panelek felületére lerakódó szennyeződés. A por, pollen, falevelek, madárürülék és egyéb lerakódások akár 1-5 százalékkal is csökkenthetik az energiatermelés hatékonyságát. Ez elsőre nem tűnik egetrengetően soknak, de éves szinten jelentős áramtermelési veszteséget jelent akár egy átlagos háztartásnál is, de még nagyobb gazdasági jelentősséggel bír napelemparkok esetében.
Milyen gyakran kell tisztítani a napelemeket?
A napelem karbantartás szükséges gyakoriságának megállapításához érdemes figyelembe venni a rendszer elhelyezkedéséből adódó környezeti sajátosságokat. Ha a napelemek mezőgazdasági területek, erdők, ipari övezetek vagy poros utak közelében találhatóak, a szennyeződések gyorsabban felhalmozódnak. Így a tisztítás gyakoriságát ehhez a körülményhez kell igazítani. Városi környezetben, ahol a környező épületek felfogják a port, ritkábban van szükség tisztításra.
Általánosságban viszont elmondható, hogy a legtöbb esetben évente egyszer vagy kétszer elegendő alaposan átvizsgálni és megtisztítani a rendszert, amitől persze el lehet térni, ha extrém helyzetben váratlan szennyező hatás éri.
Fontos megjegyezni, hogy a karbantartás több a panelek szakszerű tisztításánál, ehhez ellenőrizni kell az elektromos csatlakozásokat, a rögzítőelemek stabilitását és a rendszer általános állapotát is.
Hogyan végezzük el biztonságosan és hatékonyan a napelemek tisztítását?
A napelemek tisztítása komoly szakértelmet és speciális eszközöket igénylő feladat, ezért legjobb hozzáértőkre bízni. A tisztítás során kerülni kell minden olyan eszközt, illetve vegyszert, ami karcolást, marást vagy egyéb károsodást okozhat a felületen.
A dörzskefék, illetve nagynyomású mosók használatát is kerülni kell, ezek szintén kárt tehetnek a panel üvegfelületében, karcolásokat, mikrosérüléseket okozva.
A csapvíz foltokat, vízkövet hagyhat maga után, ezért mindig lágy vízzel kell a tisztítást elvégezni. Az időpont sem mindegy: a kora reggeli vagy késő esti órák a megfelelőek, amikor a panelek nincsenek túlzottan átmelegedve, hiszen ebben az esetben a hidegvíz repedéseket okozhat.
A napelemes rendszerek élettartama nemcsak a panelek és a telepítés minőségén múlik, hanem a napelemek karbantartása is sokat vet a latba. Az időszakos tisztítás, rendszeres karbantartás nem jelent óriási erőfeszítést, viszont nagymértékben hozzájárulhat a befektetés minél gyorsabb megtérüléséhez.